242-آموزش

رئیس من یک خانم متولد مهر است* تقریبا هم سن و سال مامانم ، حدودا شش سالی هست که رئیسم است و کنارهم می نشینیم...تقریبا دو ماهه قبل فرزندش مدال برنز یکی از المپیادهای جهانی رو بدست آورد و ما کلی ذوق کردیم...راستش من فرزندشان را دورادور می شناختم.گذشته از اینکه هوش خوبی دارد فکر می کنم یکی از اصلی ترین دلایل موفقیتش "آموزش" بود.

در مدرسه ای درس می خواند که در مرحله اول بچه ها استعداد یابی می شدند روی یکی برای المپیاد فیزیک سرمایه گذاری می شد روی یکی برای المپیاد ریاضی و روی یکی دیگه  برای کنکور .(به همین دلیل در کنکور هم رتبه های تک رقمی داشتند.)

مشاوره از اصلی ترین ارکان آموزش بود آن هم مشاورانی متخصص و خبره که مدام با والدین در تماس بودند (گاهی بدون اطلاع دانش آموز) من شاهد بودم که چند بار با تلفن همراه همکارم تماس گرفتند و سفارش های لازم را درباره مسائل روحی فرزندش  کردند. یک مشاور جوان با فاصله سنی یکی دوسال هم داشتند که به تازگی در المپیاد موفق شده بود و بچه ها را به دلیل نزدیکی بیشتر سنی، هدایت می نمود. بچه ها بعد از موفقیت در مرحله کشوری به عضویت هیات علمی مدرسه در می آیند که به دانش آموزان کوچکتر از خودشان کمک کنند و این کار علاوه بر کاهش هزینه های مدرسه اعتماد به نفس زیادی به بچه ها می دهد. به قول همکارم آنچنان از جهت فکری و روانی روی بچه ها کار می کنند که هیچ کاری براشون نشدنی نیست.

 برنامه ریزی های دقیق درسی ، انتخاب اساتید و تامین منابع اصلی مطالعه هم که جای خود دارد. همچنین اردوهای علمی برگزار می شد که بچه ها چند روز کاملا از خانواده دور بودند و در یک محیط مناسب فقط درس می خواندند.

تنها مشکلش هزینه بالای ثبت نام است که هزینه یک سالش از کل حقوق سالانه من بیشتراست. ای کاش یکی بود که بدون چشمداشت های مالی روش ها را تدوین و مستند می کرد تا هر بچه با استعدادی بتواند از آن بهره برد و توانایی هایش را به فعلیت برساند.

* خب می دونم بی ربط است گفتم که گفته باشم!

پ.ن: شاید بگین خب این همه برنامه ریزی و تلاش و خرج ... آخرش که چی؟ معافیت از کنکور و حق انتخاب هردانشگاه و هررشته ای که بخواهید- معافیت از سربازی-معافیت از دوره پیش دانشگاهی و فقط  امتحان دادن در دو سه درس دارای امتحان نهایی- حق تحصیل در دو رشته به طور همزمان- دعوتنامه از طرف بهترین دانشگاه های خارج کشور در هنگام آزمون المپیاد- هدایای مادی و معنوی- افتخارآفرینی برای کشور- اعتماد به نفس  خیلی خیلی بالا و ....  بازم بگم؟

/ 1 نظر / 19 بازدید

من هميشه هم پستها رو ميخوندم هم كامنتها ولي نميدونم چرا اين يكي كامنت نداره و يه جوري شده! ولي ميخواستم بگم كه بنظر من هوش مهم تر از آموزش هستش و ميتونين ببينيد آيا پسر ديگه ي همين خانواده كه همين شرايط رو داره به اين موفقيت خواهد رسيد؟