330-we need to talk

چند وقتیه به اصرار آقای همسر و برادر عزیز فیلم ها و سریال های خارجی رو می بینم و دنبال می کنم. باید اعتراف کنم بیشتر از اون چیزی که انتظار داشتم نکته دارن برای آموختن...

یکی از پرتکرارترین دیالوگ ها در اخرین سریالی که می بینم این جمله است:

 we need to talk

و جالبه شب و روز و ... (زمان) و مهمانی و اداره و ... (مکان ) و نوع رابطه (دوستانه و کاری و عاشقانه و ...) هم براشون فرقی نداره وقتی نیاز به حرف زدن دارن همون موقع مطرحش می کنن و مشکلات شون رو شفاف مطرح  و حل و فصل می کنن...کاری که به هیچ وجه در فرهنگ ما مرسوم نیست.

متاسفانه ما خیلی از موضوعات مهم و اساسی و چالشی را در روابط مان همین طور "باز" رها می کنیم. چه این رابطه با رئیسمان باشد چه همسرمان و یا دوست و مخاطب خاصمان!

اصلا انگار از ابهام و کنایه خوشمان می آید  (با مرور ادبیات و اشعار مان گویا صنعت ایهام و کنایه جزئی از زندگی شده است برای ما). در حالی که خیلی از رابطه ها  با سوئ تفاهم های پیش پاافتاده ای که با چند کلمه حرف زدن رفع و رجوع می شد تا مرز جدایی و از  هم پاشیدگی پیش می روند و یا با زخم های عمیق ادامه پیدا می کنند.

باید به بچه هامون یاد بدیم که بهترین راه نشان دادن افکار و احساسات  "حرف زدن" به صورت شفاف و مستقیم درباره ان هاست و نه نشان دادن اعمال و رفتارهایی خاص و منتظر عکس العمل و واکنش و حدس و گمان دیگران در رابطه با ان ها ماندن. 

/ 0 نظر / 23 بازدید