آینه

آینه

تا آینه رفتم که بگیرم خبر از خود / دیدم که در آن آینه هم جز تو کسی نیست

331- کلمه

آشوبم آرامشم تویی

به هر ترانه ای سر می کشم تویی...

چیدن چند کلمه معمولی کنار هم آن قدر حس عمیقی بهت می ده که می تونی اثرش را در جریان خون جاری در رگ هایت، در تپش و پمپاژ خون در قلبت، در همه آنچه که ذهن و فکر می نامی اش...حس کنی.انگار به معراج می برندت.....

قدرت کلمات یکی از معجزات همیشگی زندگی ام است.

   + آیینه ; ٩:٠٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۳/٩/٢٦
    "آيينه شما"()

330-we need to talk

چند وقتیه به اصرار آقای همسر و برادر عزیز فیلم ها و سریال های خارجی رو می بینم و دنبال می کنم. باید اعتراف کنم بیشتر از اون چیزی که انتظار داشتم نکته دارن برای آموختن...

یکی از پرتکرارترین دیالوگ ها در اخرین سریالی که می بینم این جمله است:

 we need to talk

و جالبه شب و روز و ... (زمان) و مهمانی و اداره و ... (مکان ) و نوع رابطه (دوستانه و کاری و عاشقانه و ...) هم براشون فرقی نداره وقتی نیاز به حرف زدن دارن همون موقع مطرحش می کنن و مشکلات شون رو شفاف مطرح  و حل و فصل می کنن...کاری که به هیچ وجه در فرهنگ ما مرسوم نیست.

متاسفانه ما خیلی از موضوعات مهم و اساسی و چالشی را در روابط مان همین طور "باز" رها می کنیم. چه این رابطه با رئیسمان باشد چه همسرمان و یا دوست و مخاطب خاصمان!

اصلا انگار از ابهام و کنایه خوشمان می آید  (با مرور ادبیات و اشعار مان گویا صنعت ایهام و کنایه جزئی از زندگی شده است برای ما). در حالی که خیلی از رابطه ها  با سوئ تفاهم های پیش پاافتاده ای که با چند کلمه حرف زدن رفع و رجوع می شد تا مرز جدایی و از  هم پاشیدگی پیش می روند و یا با زخم های عمیق ادامه پیدا می کنند.

باید به بچه هامون یاد بدیم که بهترین راه نشان دادن افکار و احساسات  "حرف زدن" به صورت شفاف و مستقیم درباره ان هاست و نه نشان دادن اعمال و رفتارهایی خاص و منتظر عکس العمل و واکنش و حدس و گمان دیگران در رابطه با ان ها ماندن. 

   + آیینه ; ٩:٥٤ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳٩۳/٩/٢٢
    "آيينه شما"()

9-تجربه

شاید براتون پیش اومده باشه که موقع دیدن یک فیلم یا خوندن یک کتاب آرزو کنید که ای کاش آن را ده - پانزده سال قبل می دیدید  و می خواندید...

برای من که خیلی پیش اومده...

نویسنده تک تک لحظاتی که بعد یک تصمیم اتفاق می افتد را با تمام جزئیات شرح می دهد. همه ان لحظاتی که تو هم تجربه اش کردی و اگر کسی از قبل،آن را برایت _به این وضوح_ به تصویر می کشید هیچ گاه آن تصمیم "انتخاب" تو نمی شد.

دوست دارم بعضی تجربیات این مدلی رو برای مانترا بنویسم ولی  شاید همین تصمیمات با همه تلخی ها و سختی هاش منو به "اینی" که هستم _و اتفاقا دوستش هم دارم_ تبدیل کرده و شاید دلیلی داشته که "تجربه " ادم ها با "ژن" آن ها به فرزندانشان منتقل نمی شود. 

   + آیینه ; ٥:٢٦ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳٩۳/٩/۱٤
    "آيينه شما"()

328- هوش عشقیایی

چه احساسی داشتین اگه حدود 20 قسمت از یک سریال رو می دیدید و تازه می فهمیدید یکی از شخصیت های اصلی مذکر عاشق شخصیت اصلی مونت است ان هم تازه وقتی دیالوگش رو می شنیدید...و وقتی همسرتون می گفت این که از قسمت دوم مشخص بود و شما برمی گشتین دوباره فیلم رو مرور می کردین دهنتون از تعجب باز می موند ...یعنی به این تابلویی بود و من نفهمیده بودم...

بگذریم که عشق های زندگی ام هم همیشه توسط دیگران برایم کشف شده اند ..با اینکه کلا ادم خوش بینی هستم سخت گیری و بدبینی عجیبی در قضاوت در باره عشق دارم.

   + آیینه ; ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۳/٩/۳
    "آيينه شما"()