آینه

آینه

تا آینه رفتم که بگیرم خبر از خود / دیدم که در آن آینه هم جز تو کسی نیست

312-یار دبستانی

داخل سرویس شرکت گوشی به گوشمه و اهنگ گوش می دم. گذاشتم روی رندم که با هر آهنگ به یه جایی سفر کنم. می رسه به آهنگ "یار دبستانی من..."

می روم به سال 80-79 جلو درب اصلی دانشگاه...تحصن کرده بودیم و یار دبستانی می خواندیم. شب بود و تاریک/اوایل پاییز و سرد ...بچه ها:من/پریسا ک/الناز ب/سودابه ق/نسرین خ/زهرا ک/مهبد پ/رضا پ/نیما ن و ...

دلیل تحصنمان: به بچه های  ترم 9 به بعد خوابگاه نمی دادن در حالی که هیچ وقت قبلش همچین چیزی را اعلام نکرده بودن...

فکر کنم هیچ کدوم از اسم هایی که بالا نوشتم تو قضیه ذینفع نبودیم ولی اون موقع ها مثل الان به نفع و ضرر شخصی فکر نمی کردیم. "دوستی" ها و "ارزش"ها و " حق"ها برامون مهم تر بود...

می رسیم شرکت و من از 13-14 سال پیش پرت می شم جلوی دستگاه کارت زنیدر حالی که دلم برای بچه هایی که خیلی هاشون الان ایران نیستن تنگ تنگه.

پ.ن: سرود "یاردبستانی" بعد از "ای ایران" دومین شعری بود که به مانترا یاد دادم.یعنی این قدر براش موقع خواب به عنوان لالایی خوندم که حفظ شد.

   + آیینه ; ٥:۱٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۳/٢/۳٠
    "آيينه شما"()

311- هر عیب که هست....

 

  • گروه تروریستی بوکو حرام (به  معنای "تحصیل حرام") 276 دختر دبیرستانی نیجریه ای را ربوده ....چادر سرشان کرده و رهبرش در یک فیلم ویدئویی اعلام کرده آنها را به جرم تحصیل به عنوان برده می فروشد و به ازدواج مردان در می آورد.
  • ملاله به جرم  دفاع از حق تحصیل زنان توسط گروه طالبان ترور می شود.
  • گروه القاعده هم که قبل تر درباره اش در نوشته ای با عنوان "در قلمرو پادشاهان" نوشتم موضعش در این خصوص مشخص است.(هرچند همه گروه های افراطی به نحوی منتسب به القاعده هستند.)
  • تا چند سال قبل تو همین کشور خودمون خیلی از زن های باهوش و با استعداد حق درس خواندن نداشتن و باز خدا بیامرزد پدر آن دیکتاتور را که با کشف "..."،  زنان را به زندگی اجتماعی بازگرداند.
  • در کشور همسایه مهد تولد دینمان، هنوز زنان از بسیاری از حقوق ابتدای محرومند. 

 

؟؟؟ چرا همه افتضاحات این چنینی باید توسط پیروان یک دین به بار آید..قبول که "اسلام" به صراحت چنین دستوراتی ندارد...ولی چه چیزی در محتوای و حواشی و آموزه های آن است که زمینه را برای سوء استفاده های این چنینی مهیا می کند؟ چرا در تاریخ سایر ادیان به موارد مشابه نمی رسیم؟

؟؟؟ چرا در دین  ما "زن" این قدر نقش محوری دارد؟

"حجابش" پایه و اساس بحث های مذهبی و دینی است طوری که ادم فکر می کند اسلام نیامده که دعوت به "یکتا پرستی: کند بلکه نازل شده تا "حج/اب بانوان" را اصلاح نماید؟

"حقوقش" دست مایه کشورهای غربی برای زیر سوال بردن الهی بودن  دین ؟

 و "آگاهی و تحصیلش" بزرگترین کابوس گروه ها و گروهک های تروریستی؟

در کشور ما هم هر کی ر.ج بشه با هر طرز فکر و دغدغه ای، این بساط مبارزه با بد حج/ابی همیشه با شروع فصل تابستان به راه است.

حالت تهوع می گیرد ادم.....................

   + آیینه ; ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳٩۳/٢/٢٦
    "آيينه شما"()

310- آغاز کبوتر

پدر همسرم نیمروز 30 فروردین بعد حدود 1 سال بیماری، زندگی جدیدش را آغاز کرد.

 روز تولدش با مانترا یکی بود و عاشق تنها نوه پسری اش.

مهربان بود. آرزوهای برزگ داشت. در جوانی با فرانسوی ها کار کرده بود و همیشه از جهل و تفکر جهان سومی انتقاد می کرد و تجربیاتش را از کارکردن با جهان اولی ها با اشتیاق بازگو می کرد.

مرا "عروس گلم" خطاب می کرد و هر وقت مهمانشان بودم سبزی تازه می گرفت تا مادر همسرم غذای مورد علاقه مرا (سبزی پلو با کوکوسبزی) طبخ کند.

فرزندانش عاشقش هستند و این تحمل مرگش را سخت می کند هر چند در طول یک سال هر آن چه از دستشان برمی آمد کردند ولی گویا خداوند تصمیم دیگری گرفته بود....

یادش گرامی باد و روحش سرشار آرامش.

   + آیینه ; ٥:۱٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۳/٢/۱
    "آيينه شما"()