آینه

آینه

تا آینه رفتم که بگیرم خبر از خود / دیدم که در آن آینه هم جز تو کسی نیست

216-نمایشگاه

عکس بالا راه پیمایی 22 بهمن نیست.حضور ادم هایی در نمایشگاه کتاب است که سرانه مطالعه شان در  سال 8 دقیقه است!

 • غرفه کودک و نوجوان در چادر هایی بدون تهویه  قرار داشت که از کودک 6 ماهه تا نوجوان 15 ساله در ان تردد داشتند...شبستان گرچه هوای بهتری داشت ولی ادم ها با سر و  صورتی خیس _انگار که از سونا آمده اند_ از انتشارات مطرح (مثل قطره و مرکز و نی و ...) بیرون می اومدند و اکثر کتاب هایی که می خواستی تمام شده بود..از متروی مصلی و وضعیت پارکینگ هم نگم بهتره...واقعا این ادم ها این قدر بدبختی می کشند که کتاب ها رو انبار کنند و نخوانند یا امار سرانه مطالعه مان هم مثل امارهای دیگرمان غلط است ...

 

   + آیینه ; ٦:٤۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/٢/٢٥
    "آيينه شما"()

215- سعادت آباد

در تعطیلات آخر هفته فیلم سعادت آباد رو دیدم. فیلم قابل تاملی بود هرچند موضوعات خیلی عمیق رو به صورت سطحی و گذرا بررسی کرده بود و این موضوعات می تونست تاثیرگذار تر از این کار شود. ترکیب بازیگران و کارگردانی خوب بود. البته اگر به جای آقای بهداد از اقای دیرباز و به جای خانم قاضیانی از خانم تهرانی بازی می گرفت بهتر می شد.

قسمت همخوانی این فیلم یکبار توسط خانم ها حاتمی/افشار و قاضیانی و یکبار توسط آقایان بهداد و یاری خیلی بهم چسبید, طوری که دوست دارم بارها و بارها ببینمش.

پ.ن:

 •  این یکی از سرگرمی های منه که فکر می کنم به جای فلان بازیگر اگر از کی استفاده می کرد بهتر بود ...در مورد نقش مختار از ابتدای پخش سریال گهگداری بهش فکر می کنم ولی هنوز فرد مناسبی به جای آقای عرب نیا پیدا نکردم.لبخند
 • آواز خوانی گروهی یکی از پررنگ ترین علایق منه. دلیلش هم اینه که علیرغم علاقه زیادم به آواز خوندن نه صدای خوبی دارم نه می تونم فراز و فرودهای  آواز رو درست رعایت کنم ولی در آوازخوانی گروهی این ایرادات گم می شه و در عین حال از آواز خوندن لذت می برم.

 

   + آیینه ; ۸:۱٩ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/٢/٢۳
    "آيينه شما"()

214-جابجایی

می گفت زمان جنگ یه مدت لاستیک خیلی نایاب شد، یکی از دوستان ما که پدر شهید هم بود با کلی بدو بدو و اخذ معرفی نامه از بنیاد  بالاخره تونست بره وزارت بازرگانی و 4حلقه لاستیک بگیره ولی با کلی داد و بیداد و ..خواست که وزیر رو ببینه...چون پدر شهید بود و زمان هم زمان جنگ گذاشتن بره پیش وزیر وقت. بهش گفت من فقط یک سوال دارم:"وزیر ارزون شده یا لاستیک گرون؟"  و ادامه داد " زمان ش.ا-ه   ما می رفتیم سر کوچه مون به عباس آقا مکانیک 400 تومن می دادیم و 4 تا لاستیک می گرفتیم و حالا واسه همون 4 تا باید وزیر رو ببینیم..وزیر ارزون شده یا لاستیک گرون؟"

**********

یک زمانی در شرکت ما یک کارمند با نظارت رئیس اداره با توجه به ابعاد میزها و فضا و تعداد افراد در اتوکد یا اکسل یک لی اوت می کشید و بچه ها سالی یا 2سالی یک بار جاهاشون رو تغییر می دادند...حالا بعد 4 یا 5 بار جابجایی که ما از تیرماه پارسال داشتیم و هر چند وقت یکبار درحال سیم کشی و تغییر داکت ها و مشکلات کوتاهی- بلندی سیم های تلفن و شبکه و تغییر جا و ابعاد پارتیشن ها بوده ایم، دیروز مدیرعا/مل و قائم مقامش و معاونین شرکت امده اند و بدون یک سلام خشک و خالی با ادم هایی که تمام قد برایشان ایستاده اند، میزها و فضا را برانداز کردند و به قول یکی از همکاران گویا برای جابجایی یک گونی سیب زمینی تصمیم گیری می کنند پچی پچی کردند و رفتند.

سازمان با انواع و اقسام مشکلات مالی و انسانی و... درگیر است و آقایان حقوق های میلیونی می گیرند تا به جای سیاست گذاری کلان بیایند و راجع به جای پرسنل نظر بدهند.

پ.ن: تکه های رد و بدل شده:

 • یکی از همکاران IT که کارهای سخت افزاری مان را پس از جابجایی انجام می دهد: یک ماهیه جابجا نشدین..نگران شدم اتفاقی افتاده تو مدیریتتون.
 • یکی از نمایندگان تماس گرفته و مشکل پذیرش خودرو دارد همکاران که هنوز شبکه ندارند جواب می دن فعلا در حال لیلاق هستیم.
 • رئیس یکی از ادارات میاد و می گه میز و کیس و مانیتورتون رو جمع کنین باید دوباره بریم.می گیم کجا؟ می گه آقایون هنوز تصمیم نگرفتن، گفتن تو راه تصمیم می گیریم!!!
 • امان.امان.امان ار مدیریت ناکارامد و نالایق
 •  

   + آیینه ; ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/٢/۱٩
    "آيينه شما"()

213- یکشنبه ها

تاحالا دقت کردین طولانی ترین روز هفته یکشنبه هاست!!!

خبببببببببببببب از حالا به بعد دقت کنینچشمک

پ.ن:

به هرکس که گفتم بعدش موافقتش رو باهام اعلام کرده.

روزهای یکشنبه ساعت واقعا کش میاد، اگه قصد سفر یه روزه دارید یا قصد مرخصی گرفتن برای رسیدگی به کارهای عقب افتاده یا یک روز واقعا کامل برای استراحت یا گذراندن زمان با کسی که براتون عزیزه،‌‌ حتما این روز رو انتخاب کنین. فکر می کنم دلیلش هم اینه که بیشتر مردم دنیا در این روز تعطیلند و خواست های درونی این همه ادم برای تمام نشدن روز و انرژی که این خواست ها به انرژی کیهانی صادر می کند، دلیلش باشد!جدی می گم ها.

   + آیینه ; ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱۳٩۱/٢/۱۸
    "آيينه شما"()

212- کوروش

کتاب "مدیریت کوروش بزرگ" (نوشته گزنفون / ویرایش لاری هدریک /ترجمه دکتر محجوب) رو تموم کردم. بخش هایی از این کتاب رو می نویسم برای اینکه همیشه یادم بمونه (شاید به درد خواننده های وبلاگ هم بخوره):

 • ما همان گونه که اسب های خود را از بهترین نژادها برمی گزینیم و به اسبان پارسی بسنده نمی کنیم، باید بهترین افراد را نیز برای فرماندهی بیاوریم، از هر رنگ و  نژادی.(یاد مفهومی که ما از "استق/لال" بعد ان/قلاب  برداشت کردیم می  افتم و اینطوریه که کیاموتور بعد  چند سال یک کمپانی جهانی می شه و ایران /خودرو و سای.پا این وضعشونه....شاید اگه طراحان و مدیرانی لایق را از کل دنیا جذب می کردیم وضعمون بهتر از این بود.)
 • در میان صفوف سپاه فریاد برآوردم:" یزدان یاور و رهبر ماست"....در لحظات بحرانی، آنان که دهان به ستایش یزدان بگشایند، کمتر گرفتار هراس خواهند شد.(الا  بالذکرا...تطمئن القلوب)
 • جان پیام، کوتاهی آن است. (قابل توجه  سخنرانان ادارات 2لتی و رسانه ها و ...)
 • من در سال های زندگی زمینی ام،همواره به یزدان بزرگ اندیشیده ام نه به ایزدان. زیرا در جوانی، یکی از آموزگاران خردمندم مرا به اسرار یگانگی ازلی او رهنمون گشت. ولی چون برخی افسران من با پناه بردن به گوناگون، احساس امنیت بیشتری داشتند، من گه گاه به دل آنان رفتار می کردم.
 • بردگی شایسته انسان نیست. به گمان من برده داری یعنی پلیدی دو چندان، زیرا برده داران نیز خود برده پندار خویش اند. آزادی،سربلندی و بی نیازی سه خواسته بزرگ انسان است.خواه پادشاه خواه برده. (این عقیده یک انسان پاک سرشت عادی از سرزمین پارس است، در حالی که سالها بعد یک پیامبر الهی از اعراب برده داری را ازاد می داند و کلی روایت در خصوص چگونگی رفتار با کنیزکان و برده ها دارد. نمی خواهم دین را رد کنم اتفاقا می خواهم این آیه قران که "از میان هر امتی پیامبری برانگیختیم" رو تایید کنم.)
 • پیمان بسته ام شایسته آفرینش باشم. از پلیدی ها روبگردانم و پاکیزگی بیاورم.
 • سریازی که فرصت تفکر نداشته باشد همواره سرباز می ماند.(دراین دوره و زمانه خیلی ها خواهان داشتن سربازانی همیشه سرباز هستند!)
 • ایزدان تنها تاهنگامی پیمان خویش را نگاه می دارند که ما نگاه داریم.
 • همان گونه که نیروی بدنی ما براثر تن پروری از بین می رود، نیروی معنوی، ارزش،آمادگی، هوشیاری و پرهیزگاری نیز رفته رفته رو به کاهش می گذارد و نابود می شود.
 • وظیفه ما در برابر فرزندان این است که الگوی آنان باشیم. این کار خود موجب پرهیزگاری ما می شود. اگر آنان از ما زشتی نبینند و سخنان شرم آور نشنوند ما نیز سربلند خواهیم بود، چون آنان نیز مانند ما در پرتو خوبی ها خواهند زیست و مرام انان، مانند ما، نیروی اصلی انان خواهندبود. (به این فکر نکرده بودم که وجود مانترا باعث پرهیزگاری من می شود.)
 • همواره در همه جا به پیروان کیش های گوناگون و به خدایان ایشان احترام گذاشتم ....چه پرستش، دالان ارتباط با جهان هستی است و هرکس از راهی وارد این دالان می شود.چه کسی گفته است راه من برتر است؟
 • در ژرفای وجود هرکس ندایی است که او را به انجام کارهای نیک فرا می خواند. هریک بار که این فراخوان را اجابت کنیم،بارها و بارها کارهای نیک بعدی از دل ان بیرون می آید. بارها خود شاهد بودم پرهیزگاری من موجب می شد فرودستانم از انجام کارهای زشت خودداری کنند. دوستانم وقتی می دیدند من برای رسیدن به خوشی های کوتاه، اخلاق را زیر پا نمی گذارم...می کوشیدندسرمشق بگیرند. با فراگیر شدن این رفتار در میان افسران و سربازان  و تکرار ان طی ماه ها وروزها، هماهنگی رفتاری میان همه ما پدید آمد.
 • گفته بودم تا جسم و روان خویش را ورزش نداده اند دست به خوراک نبرند.

   + آیینه ; ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩۱/٢/٧
    "آيينه شما"()

211- کل کل با شکسپیر

شکسپیر: "من همیشه خوشحالم.می دانید چرا؟برای اینکه از هیچ کس برای چیزی انتظاری ندارم"

من:" من همیشه خوشحال نیستم. می دانید چرا؟برای اینکه با اینکه از هیچ کس برای چیزی انتظاری ندارم خیلی ها برای خیلی چیزها از من انتظار دارند." 

این بزرگان هم گاهی اوقات حرف هایی می زنند!

   + آیینه ; ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳٩۱/٢/٥
    "آيينه شما"()

210-ارتقای آگاهی های 30 یا 30 !

همکاری که مهمترین دغدغه اش تا چند وقت پیش مارک و مد و عمل جراحی و ...بود از تاریخ دور بعدی اج/لاس 5+++++++++1 می پرسد.

خاله خانه دار من که تا چند سال پیش شاید نام رئیس مجلس رو هم نمی دونست در صحبتهاش به نتایج اج/لاس اشاره می کند.

در کوچه و بازار، مردم عادی و عوام پیگیر نتیجه اج‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍/لاس هستند.

مشکلات اقتصادی و معیشتی انقدر به مردم فشار آورده که هر کورسوی امیدی را با اشتیاق و با جزییات دنبال می کنند.

   + آیینه ; ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/٢/٢
    "آيينه شما"()